Owoce na stole

Zalety diety oczyszczającej

Czym jest dieta oczyszczająca i jakie są jej zalety?

Dbanie o swoje zdrowie to coś więcej niż tylko chwilowa moda, a dieta oczyszczająca organizm to sposób na wsparcie swojego organizmu. Pomysł ten nie jest nowy, ponieważ już w starożytności sięgano po konkretne produkty o działaniu detoksykującym. Jednak teraz ludzie są narażeni w większym stopniu na zanieczyszczenia, dlatego dieta oczyszczająca może być dobrym rozwiązaniem na poradzenie sobie z tym problemem.

Dieta oczyszczająca – podstawowe założenia

Oczyszczanie pomaga organizmowi pozbyć się toksycznych substancji. Podczas gdy ciało ma naturalne sposoby, aby to zrobić poprzez procesy układu trawiennego, jedzenie właściwych potraw dodatkowo pomaga wątrobie neutralizować zanieczyszczenia i uwalniać je z ciała.

Istnieje wiele rodzajów specjalistycznych jadłospisów, w tym np. dieta oczyszczająca jelita lub wątrobę, jednak główny cel jest w nich praktycznie taki sam – mają przyspieszyć wypłukiwanie toksyn, zapewniając efekt oczyszczający, zwiększając przy tym wchłanianie witamin i przeciwutleniaczy przez organizm.

Dieta oczyszczająca jest także związana ze zdrowym stylem życia i promowaniem aktywności fizycznej. Dodatkowo dzięki usuwaniu nadmiaru płynów, minimalnej ilości kalorii i znacznej zawartości błonnika, potasu i witamin, stosując tę dietę można uzyskać spektakularne rezultaty – zarówno związane ze zdrowiem, jak i smukłą sylwetką.

Kiedy sięgać po diety oczyszczające?

Organizm jest stale narażony na działanie toksycznych związków. Są one dostarczane do ciała zarówno ze źródeł pokarmowych, jak i środowiskowych, a ten stan zatrucia jest przyczyną niektórych chorób tego stulecia. Wpływ na to ma m.in. ogromny rozwój gospodarczy, technologiczny i chów przemysłowy.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile toksyn przyjmuje każdego dnia, dlatego dieta oczyszczająca skonstruowana jest w taki sposób, by stale promować usuwanie zanieczyszczeń. Te, choć są cały czas wydalane z organizmu, potrafią się kumulować, co prowadzi do takich objawów, jak:

 • ciągle bóle głowy,
 • napady niepokoju,
 • chroniczny stres,
 • zmęczenie,
 • problemy z trawieniem (zaparcia, wzdęcia, niestrawność itp.),
 • nadwaga,
 • brak energii i witalności,
 • słaba kondycja skóry, włosów i paznokci.

Zalety diety oczyszczającej

 1. Poprawa zdrowia układu pokarmowego

Substancje chemiczne zawarte w produktach spożywczych i kosmetycznych mogą mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy. Usuwając przetworzoną żywność, dieta oczyszczająca jelita może wspomóc proces trawienia, zmniejszając wzdęcia i zaparcia.

 1. Dodatkowa energia

Samo trawienie nawet najzdrowszych pokarmów zużywa sporo energii, a jeśli są one zanieczyszczone, to organizm musi wykonać dwukrotnie cięższą pracę, aby je zneutralizować. Dieta oczyszczająca przyspiesza wydalanie toksyn, a tym samym sprawia, że część energii może zostać spożytkowana w inny sposób.

 1. Poprawa zdrowia psychicznego i emocjonalnego

Oczyszczanie może pomóc w regulowaniu poziomu kortyzolu, a tym samym na uzyskanie równowagi hormonalnej. Dieta oczyszczająca sugeruje unikanie przetworzonych produktów, takich jak cukier, alkohol i kofeina, ponieważ przyczyniają się one do przesilenia nadnerczy, a ich prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe do walki ze stresem i niepokojem.

Szukasz sprawdzonej diety oczyszczającej? Pobierz już teraz nasz plik PDF i poznaj 14 dniowy jadłospis! Zapraszamy do naszego sklepu online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *